Etykiety

2000 (1) 2009 (1) 2010 (3) 2011 (2) 2012 (12) BIAŁE (2) BYLINY (2) DALIE (1) KOMPOZYCJE (8) KRZEWY (2) KWITNACE (4) KWITNĄCE (4) NAWOŻENIE (1) NISKIE (1) OBRAZKI (12) OCHRONA ROŚLIN (1) OGRODOWE ARANŻACJE (9) ROZE (2) RÓŻANECZNIKI (1) STAROCIE (8) WIOSNA (1) ZIOŁA (2)

wtorek, 31 maja 2011

POKRZYWA

Większość z nas pokrzywę kojarzy z pieczeniem, swędzeniem i bąblami na skórze. Powodem tego jest zawarta w pokrzywie histamina i kwas mrówkowy. Jednak pokrzywa jest niedocenianym zielem.
Liście pokrzywy są bogate w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2, kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, oraz szereg składników mineralnych, w tym wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem. Korzenie pokrzywy zawierają pektyny, polisacharydy oraz sterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Surowcem zielarskim są zarówno liście jak i korzenie.


Pokrzywa działa wzmacniająco na organizm, obniża zawartość cukru we krwi, sprzyja tworzeniu się czerwonych ciałek krwi, wpływa pozytywnie na pracę nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza perystaltykę jelit. Jest stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych i jako środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy.

W ogrodzie pokrzywa również spełnia cudowną rolę. Stosowana w formie gnojówki chroni rośliny przed szkodnikami a także wzmacnia je pełniąc rolę nawozu.
Wykonanie gnojowicy czy też zalewu jest bardzo proste, wystarczy zerwane młode pędy pokrzywy lub liście zalać wodą. Pojemnik użyty do produkcji przetworu nie może być metalowy.

Pojemnik należy przykryć ale niezbyt szczelnie, musi być dostęp tlenu. Po trzech dniach zalew można wykorzystywać do oprysków na mszyce. 
Metalowa kana zastosowana wyłączie do celów dekoracyjnych.
Całość fermentacji następuje po około 2 do 4 tygodni i wymaga obecności tlenu, dlatego wymagane jest codzienne mieszanie. Skąd wiemy, że gnojówka jest gotowa? Gdy na powierzchni gnojówki nie występuje piana i bąbelki (oznaki fermentacji).
Gotową gnojówkę wykorzystujemy do podlewania roślin w rozcieńczeniu 1:10.

1 komentarz:

  1. Ja po wytrzebieniu z prawie całej działki pokrzywy, część uchowałam i zrobię tak jak radzisz z gnojowicą. Resztę posadzę w kąciku zielarskim na chwałę naturalnej medycyny i kosmetyki.

    OdpowiedzUsuń